1984 Yayınevi

WILLIAM MORRIS

WILLIAM MORRISWilliam Morris (24 Mart 1834 - 3 Ekim 1896) İngiliz şair, yazar, çevirmen, zanaatkâr, aktivist ve ilk İngiliz sosyalistlerden biri olarak bilinir. Modernleşmenin sonucu olarak makinelerin, zanaatkârların ürettiği el işlerinin yerini almasına karşı çıkmış, özellikle kumaş dokuma, vitray gibi el sanatlarının geleneksel yöntemlerini eski kaynaklardan otodidakt olarak öğrenmiş ve uygulamıştır. Günlük kullanılan eşyaların işlevselliğinin yanında estetik değerine de önem vermiş ve kendi atölyesinde çeşitli dallarda üretim yapmıştır.

Kitaplarının ve yazılarının dışında bazı İskandinav mitolojilerini İngilizce’ye çevirmiştir. Aynı zamanda yaşadığı ev olan Kelmscott House’da, Kelmscott Press adında bir yayınevi açmış ve yönetmiştir.

En bilinen eserleri arasında News from Nowhere [Türkçe’de iki ayrı isimle, Hiçbiryer’den Haberler ve Gelecekten Anılar olarak basılmıştır], A Dream of John Ball [John Ball’ın Rüyası], The Pilgrim of Hope [Umudun Yolcuları], The Earthly Paradise ve The Story of Sigurd the Volsung and the Fall of the Niblungs vardır.

1984 Yayinevi 1984 Yayınevi Telefon: 0216 695 11 10 E-posta: bilgi@1984yayinevi.com Adres: Selami Ali Efendi Cd. Eser Çarşısı No:34/61 Üsküdar - İstanbul
© 2016 1984yayinevi.com Tüm hakları saklıdır.