1984 Yayınevi

MIGUEL DE UNAMUNO

MIGUEL DE UNAMUNOMiguel de Unamuno (1864 - 1936), Tüccar bir baba ve ondan on yedi yaş küçük karısının altı çocuğundan üçüncüsü ve ilk erkek çocuk olarak Bilbao’da dünyaya geldi. Dört yaşına girdikten sonra babasını kaybetti ve annesi ikinci kez evlendi.

Madrid Complutense Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat üzerine eğitim aldı. Salamanca Üniversitesi’nin Eski Yunan Dili Kürsüsü’nde profesör, sonrasında aynı üniversitede üç kez rektörlük görevine getirildi. ‘98 Kuşağı’nın önde gelen yazarlarından biri olan Miguel de Unamuno; dogmatik düşünceye, özellikle faşizme karşı savaşmış ve bu uğurda 1924 yılında diktatör Miguel Primo de Rivera tarafından Fransa’ya sürgüne gönderilmiştir.

Unamuno için ölüm mutlak bir şeydir, hayat biter. Bununla beraber, yaşayabilmek için gereken şey, ölümden sonra bilincimizin hayatta kaldığına inanmaktır. Ona göre, bir Tanrıya inanmak, rasyonel olmayan bir imana sahip olmak ihtiyacı vardır; böylece insanoğlunda inanma ihtiyacı ve böyle bir ihtiyacı reddeden akıl arasında kalan, sürekli bir çelişki durumu vardır.

Unamuno, ölümünden onlarca yıl sonra Avrupa’da doruk noktasına varacak varoluşçu ekolün öncülleri arasında gösterilmektedir. Kendine özgü ve samimi üslubuyla ‘kardeşim’ diye adlandırdığı Kierkegaard’ı doğrudan okuyabilmek için Danca da öğrenmiştir.

1984 Yayinevi 1984 Yayınevi Telefon: 0216 695 11 10 E-posta: bilgi@1984yayinevi.com Adres: Selami Ali Efendi Cd. Eser Çarşısı No:34/61 Üsküdar - İstanbul
© 2016 1984yayinevi.com Tüm hakları saklıdır.