1984 Yayınevi
ROMANCI HANIMLARDAN HANIM İŞİ ROMANLAR

ROMANCI HANIMLARDAN HANIM İŞİ ROMANLAR

Kadınların yazdığı kitapların büyük çoğunluğunda hep rastlamaya alıştığımız şey, hiçbir yüksek standardın bulunmayışından yeşeren sözde yeteneğin o gelişigüzel türü ve en küçük bir özeleştirinin gerçeği karşısında aniden çölleşiveren, sakil derlemelerle veya kötü taklitlerle ortaya konan verimin o randımansız halidir; tıpkı müzik kulağı hiç gelişmemiş kişilerin şarkılarını yanlış seslerle söylerken, onlarınkinden bir basamak daha yukarıda bir ses duyarlılığının bu sesleri susturmaya yeterli olduğu durumlarda rastlanıldığı gibi. Çorak yazarlığın ima ettiği zihinsel ve ahlaksal yozlaşmanın bilincine varmakla dengeleneceği yerde, ısrarla kitabını basılı görme arzusunu kamçılayan o ahmakça kibir, yazmak olsun da nasıl olursa olsun gibi bir tutumla yazmanın, kadında belli bir üstünlüğün ıspatı olduğunu öne süren bütünüyle sakat bir izlenimden besleniyor. Bu bağlamda kadınların ortalama zekâlarının kadın edebiyatının temsilcileriymiş gibi gösterilen yığınlarınca hiç de doğru temsil edilmediğini düşünüyoruz.

Çevirmen hakkında

Betül Şenkal (1973) Üsküdar Amerikan Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli dergilerde çevirileri ve yazıları yayımlandı. Yastıkname (Sei Şonagon), Değişen Yaşamlar (Tricia Tunstall) ortak çeviri projelerine katkıda bulundu.


Eser Adı:Romancı hanımlardan hanım işi romanlar
Orijinal Adı:Silly novels by lady novelists
Yazar Adı:George Eliot
Çevirmen Adı:Betül Şenkal
Yayınevi:1984 Yayınevi
Türü:Deneme
Cilt:Ciltsiz
Basım Tarihi:Mart 2017
Sayfa Sayısı:64
Ebat:11,5 x 19,5 cm
Kağıt:Holmen, 70 gr.
Barkod No:978-605-66359-7-7
Etiket Fiyatı:10 TL

Genel dağıtım: Alfa
1984 Yayinevi 1984 Yayınevi Telefon: 0216 695 11 10 E-posta: bilgi@1984yayinevi.com Adres: Selami Ali Efendi Cd. Eser Çarşısı No:34/61 Üsküdar - İstanbul
© 2016 1984yayinevi.com Tüm hakları saklıdır.