1984 Yayınevi
GADDAR DAVUT

GADDAR DAVUT

“Her insanın gönlünde yatan bir aslan vardır,” der ya eskiler, doğrudur. Benim de daha çocuk gönlümde yatan aslan çizgi romandı, hâlâ da öyle. Daha ilkokuldayken hep en arka sıralara oturur, ders dinliyormuş gibi görünüp öğretmenden ve arkadaşlarımdan gizli çizgi roman çizerdim. Evde de annemden, babamdan gizleyerek.

Bir gün nenem yakaladı beni; insanları, atları, kedi ve köpekleri çizerken, “Anaaa,” dedi, “Oğlum sen ne yaptın?” Ben de “Ne güzel çizmişsin,” demesini beklerken, “Öbür dünyada bütün bunlar can isteyecek senden,” diye korkuttu beni. Nene işte! Yaşayıp görseydi keşke, çizdiğim siyasilerin benden bu dünyada nasıl korktuklarını.

Neyse... 1969 yılında, daha GIRGIR çıkmazdan önce tanıştığım, rahmetli ustam Oğuz Aral, bana bir gün “Bir çizgi roman kahramanı yaratırsan ömür billah ‘zengin amcan’ olarak sana bakar,” dediğini hiç unutmam.

Zengin amcam olsun diye yaratmadım Gaddar Davut’u, yaşamak istediğim ve hiç yaşayamayacağım maceraların kahramanı olarak yarattım. Gaddar’i çizerken yaşadım yaşamak istediklerimi. Her çizgi roman çizeri aslında yapmak isteyipte yapamadıklarını yaptırtır biraz, yarattığı kahramana.

Gaddar benim miyim oysa? Gaddar olamadığım için mi Gaddar’ım, Gaddar görünmeye çalışanlar gibi... Hâlbuki alâkası yok; hamasetten sıkıldığım için, hamasi tarihçilerimizle dalga geçmek amacıyla Gaddar Davut’u çizdim demek daha doğru olur.

Hayatta hiçbir şey olamadı Gaddar Davut, bu yüzden kahraman oldu.

Kahraman olmak zorunda kaldı. Tıpkı benim gibi. Hiç bir şey olamadığım için, adam gibi bir meslek sahibi olamadığım için çizgi romancı oldum.

Gaddar Davut’u yarattım.

Gaddar Davut oldum.


Nuri Kurtcebe


Eser Adı:Gaddar Davut 1. Kitap
Çizer:Nuri Kurtcebe
Yayınevi:1984 Yayınevi
Türü:Çizgi roman
Cilt:Ciltsiz
Basım Tarihi: Ocak 2017
Sayfa Sayısı:88
Ebat:20 x 26,5 cm
Kağıt:Holman, 70 gr.
Barkod No:978-605-67164-1-6
Etiket Fiyatı:26 TL

Genel dağıtım: Alfa
1984 Yayinevi 1984 Yayınevi Telefon: 0216 695 11 10 E-posta: bilgi@1984yayinevi.com Adres: Paşalimanı Cd. No:122/1 Kuzguncuk - İstanbul
© 2016 1984yayinevi.com Tüm hakları saklıdır.