1984 Yayınevi
Faydalı işler faydasız uğraşlar

FAYDALI İŞLER FAYDASIZ UĞRAŞLAR

"Uygar bir topluluğun sanat ya da edebiyattan tamamen mahrum bir şekilde yaşaması henüz tecrübe edilmedi. Uygarlığın geçmişteki yozlaşması ve çürümesi, küllerinden doğacak olan topluma hazzın yadsınmasını dayatıyor olabilir. Eğer bu olacaksa, geçici faydacılık aşamasını gerçekleşecek sanat için bir temel olarak kabul edeceğiz. Eğer açlıktan ölecek hale gelenler ve sersefil olanlar sokaklardan kurtulursa, eğer dünya hepimizi eşit bir şekilde beslerse, eğer güneş hepimize aynı şekilde parıldarsa ve eğer dünyanın muhteşem oyunu –gündüz ve gece, yaz ve kış– her birimize anlaşılması ve sevilmesi gereken bir şey olarak sunulabilirse, geçmişteki yozlaşmanın ayıbından arınana değin ve kölelik korkusu ile soygun ayıbından azat edilmiş insanlar arasında sanat tekrar yükselene değin bir süre beklemeyi göze alabiliriz."

Çevirmen hakkında

Murat Can Mutlu (1984), Bursa'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Sinirbilim alanında İngiltere’de Imperial College London’da yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki doktorasına hayvan deneyleri yaparak başlamış, ancak sonrasında hayvan özgürlüğü aktivisti olmuş ve bu deneyleri yapmayı bırakmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde doktorasına hâlen devam etmekte olup, yeni araştırma konusu farklı dillerin nörobiyolojileri ve enerji dinamikleridir. Faydalı İşler, Gereksiz Uğraşlar yayınlanan ilk çevirisidir.


Eser Adı:Faydalı İşler, Faydasız Uğraşlar
Orijinal Adı:Useful work versus useless toil
Yazar Adı:William Morris
Çevirmen Adı:Murat Can Mutlu
Yayınevi:1984 Yayınevi
Türü:Deneme
Cilt:Ciltsiz
Basım Tarihi:Kasım 2016
Sayfa Sayısı:48
Ebat:11,5 x 19,5 cm
Kağıt:Enso, 80 gr.
Barkod No:978-605-66359-5-3
Etiket Fiyatı:8 TL

Genel dağıtım: Alfa
1984 Yayinevi 1984 Yayınevi Telefon: 0216 695 11 10 E-posta: bilgi@1984yayinevi.com Adres: Paşalimanı Cd. No:122/1 Kuzguncuk - İstanbul
© 2016 1984yayinevi.com Tüm hakları saklıdır.