1984 Yayınevi
AŞK VE PEDAGOJİ

AŞK VE PEDAGOJİ

"Bir aforizma yazmak için ara verir ve sonra devam eder: “Diyordum ki evladım, sağduyulu kişilerle fazla temas etme çünkü hiç saçmalamayan birisi, yemin olsun sana, aptalın önde gidenidir. Özel bir şırıngayla herkesin şakaklarından kanına dört paradoks, üç kaos ve bir ütopyadan oluşan bir serum zerk edebilsek kurtulurduk. Cehalet mutluluğundan kaç. İhtiyarların tecrübe dedikleri şeye inanma, günde yüz kere dua eden bir mübarek, yıllarca dua etmeyenden, dua ettiği için daha iyi biliyor değildir. Ayrıca, sadece engeller olduğunda yürüdüğümüz yola dikkatimizi veririz. Diğer tecrübe türüne gelirsek, şu kitapların bahsettiği, ona da aşırı derecede güvenme. Eylemler, eylemler, eylemler diyecekler sana. Peki, öyle değilse ne olacak, eylem değilse asıl mesele, bir şeyin şu ya da bu biçimde yapılması değilse? Önceleri kitapları kelimelerle dolduruyorlardı, şimdi hikâyeler ve eylemleri istif ediyorlar ama işte göremediğim şey fikirler. Doktrinlerimi verilere dayandırma zorunluluğu gibi bir bahtsızlık yaşasaydım, onları kendim icat ederdim ve şundan eminim ki, insanoğlunun hayal ettiği ne kadar şey varsa ya gerçekleşmiştir ya gerçekleşmektedir ya da günün birinde gerçekleşecektir. Ayrıca kitaplar sayesinde eylemler yenir yutulur hâle getirilse de onları sindirilebilir hâle dönüştüren entelektüel özsu olmadan hiçbir işine yaramayacaktır."

Çevirmen hakkında

Mesut Özden Gözütok (1973), Çukurova Üniversitesi Turzim ve Otelcilik MYO’nu ve Ankara Üniversitesi DTCF İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Çevirmenliğe öğrencilik yıllarında başladı. Çevirdiği eserlerden bazıları: Oabakoak (Bernardo Atxaga), Yalnız Kadın (Bernardo Atxaga), 25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler (Jorge Luis Borges), Ölümün Dostu (Pedro Antonio de Alarcon), Duygusal Bir Katilin Günlüğü (Luis Sepulveda), Ölümün Aynası (Miguel de Unamuno).


Eser Adı:Aşk ve Pedagoji
Orijinal Adı:Amor y Pedagogia
Yazar Adı:Miguel de Unamuno
Çevirmen Adı:Mesut Özden Gözütok
Yayınevi:1984 Yayınevi
Türü:Roman
Cilt:Ciltsiz
Basım Tarihi: Nisan 2017
Sayfa Sayısı:208
Ebat:13,5 x 19,5 cm
Kağıt:Holmen, 70 gr.
Barkod No:978-605-67164-3-0
Etiket Fiyatı:18 TL

Genel dağıtım: Alfa
Mesaj Gönder
1984 Yayinevi 1984 Yayınevi Telefon: 0216 695 11 10 E-posta: bilgi@1984yayinevi.com Adres: Selami Ali Efendi Cd. Eser Çarşısı No:34/61 Üsküdar - İstanbul
© 2016 1984yayinevi.com Tüm hakları saklıdır.